Telewizja przed snem a funkcjonowanie dziecka

Nie od dziś wiadomo że dzieci uwielbiają oglądać bajki, szczególnie te na dobranoc. 

Warto się jednak zastanowić nad tym czy częsty kontakt z osiągnięciami współczesnej techniki i technologii szczególnie przed snem jest dla naszych dzieci pozytywny a przede wszystkim jakie konsekwencje ponosi nasze dziecko.

Według badań Amerykańskiej Akademii Pediatrii, oglądanie telewizji w nadmiarze niekorzystnie odbija się na różnych sferach życia i funkcjonowania naszych dzieci powodując między innymi

  • zaburzenia snu,
  • obniżenie nastroju,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • trudności w kontrolowaniu emocji,
  • pogorszenie kontaktów z rówieśnikami,
  • brak chęci do podejmowania aktywności fizycznej,
  • zubożenie wyobraźni oraz kreatywności

Więcej na ten temat znajdziesz  w naszym artykule – dziecko w świecie mediów…

Wracając do wieczornej bajki, należy pamiętać że włączony telewizor przed pójściem dziecka do łóżka to nie najlepszy pomysł dlatego że mogą pojawić się problemy z zasypianiem oraz spokojnym snem. Badanie przeprowadzone przez Seattle Children’s  Institute  na grupie 600 dzieci w wieku 3 do 5 lat wykazało że te, które oglądały telewizję po godzinie 19.00 mają trudności z zasypianiem, częściej miewają  koszmary senne i częściej budzą się w nocy .

Wskazówki organizacji Zero to Three sugerują wręcz, że dzieci powinny oglądać programy i bajki edukacyjne najpóźniej 2 godziny przed snem. 

Pamiętajmy że to my rodzice decydujemy o tym co, kiedy oraz jak długo ogląda nasze dziecko, to my decydujemy o doborze treści do wieku, a także możliwości odbioru naszych pociech. Tylko mądre oglądanie telewizji tzn. odpowiednio dobrana pora, odpowiednie do wieku treści oraz czas oglądania a także obecność rodzica pozwoli ochronić nasze dziecko przed jej niekorzystnym wpływem oraz dostarczy pozytywnych wartości.